Pes

4. února 2010 v 17:05 | kattyss |  zvířata

Pes


Pes horský (Pseudalopex culpaeus)
Tento článek pojednává o skupině psovitých šelem. Další významy jsou uvedeny v článku Pes (rozcestník).
Pes je české označení pro několik psovitých šelem. Nejznámější z nich - pes domácí - patří spolu s psem dingo k druhu vlk obecný Canis lupus.Jako psi jsou v češtině pojmenovány další rody:
Jménem pes kunovitý se někdy nazývá i psík mývalovitý.

Obsah

//<![CDATA[ if (window.showTocToggle) { var tocShowText = "zobrazit"; var tocHideText = "skrýt"; showTocToggle(); } //]]>


Historie a vývoj psů

Před několika tisíci lety začali člověk a pes spolu k oboustrannému prospěchu žít a těšit se ze společnosti toho druhého. Časem se vyvinula různá plemena psů a někteří z nich pak s člověkem lovili, jiní s ním různými způsoby pracovali a další se stali jeho společníky.
Ve všech oblastech severní polokoule, kde vlk žil volně, si ho naši předkové ochočili. Inuité v Severní Americe vyšlechtili tažné psy, zvířata se silnými plecemi, která byla schopná tahat saně s těžkými náklady. Další psí plemena vznikla v Asii, počínaje válečnými psy se silnou kostrou, jako jsou například mastifové, až po jemná společenská plemena, jako jsou pekingští palácoví psíci. Psi se schopností rychle běhat byli šlechtěni ke štvaní zvěře a vytvořili základ moderních plemen, jako jsou afgánský chrt, saluka a greyhound.


Evoluční původ

Kořeny psů rodiny sahají hluboko, až do druhohor. tehdy se objevili kreodonti, prašelmy, současníci posledních dinosaurů. Přibližně přes 40 miliony let, v oligocénu, začali vymírat a vyhynuli ještě dříve, než předkové psů zahájili svou kariéru. Prvním předkem psů byla šelma miacis, ze které se vyvinuly šelmy psovité a šelmy kočkovité.
Psi se pravděpodobně vyvinuli z pěti základních plemen:
 • Canis familiaris inostranzevi - psi molossoidní, neboli psi s vrásčitou kůži
 • Canis familiaris palustris - psi, kteří se vlkům podobají nejvíce
 • Canis familiaris leineri - předchůdci chrtů
 • Canis familiaris intermedius - předchůdci ohařů
 • Canis familiaris matris optimae - předchůdci pasteveckých psů
Z těchto pěti psů se vyvinulo dnešních přibližně 400 plemen.


Nemoci psů

Infekční nemoci

 • Infekční hepatitida - Smrtelné virové onemocnění všech kategorií psů, které končí úhynem jedince z důvodu selhání všech orgánů, nejvíce postižená jsou játra. Vakcinace spolehlivě brání nákaze.
 • Leptospiroza - Bakteriální smrtelné onemocnění způsobující druh Leptospira spp. patřící mezi Spirochety, přenosné na člověka, které se vyznačuje selháním vnitřních orgánů, nejvíce postižené jsou játra a ledviny. Přírodním rezervoárem jsou hlodavci. Spolehlivá obrana je vakcinace.
 • Parainfluenza - Virová infekční laryngotracheitida neboli "psincový kašel" způsobující záchvatovitý silný kašel, kterému lze předcházet vakcinací.
 • Parvoviróza - Akutní, vysoce nakažlivé virové onemocnění, které končí jejich smrtí v důsledku dehydratace a bakteriální sepse. Onemocnění postihuje střevo, kostní dřeň, lymfoidní tkáň a svalovinu srdce myokard. Nákaze se bráníme pravidelnou vakcinací. Nemoc je nejvíc nebezpečná pro štěně.
 • Psinka - Smrtelné virové onemocnění, které je dobře tlumené vakcinací. Onemocnění se šíří kapénkovou infekcí i transplacentárně. Rozlišuje se zánětlivá a nezánětlivá forma. Postiženi mohou být všichni masožravci.
 • Vzteklina - Smrtelné akutní virové onemocnění přenosné na člověka. Majitelé psů mají ze zákona povinnost u nich provést vakcinaci, která se každoročně opakuje.


Paraziti


Plemena psů

V průběhu soužití psa s člověkem se podařilo vytvořit nejrůznější plemena psů, které jsou obrazem lidských potřeb. V dnešní době máme velké množství plemen psů, které se liší velikostí, zbarvením a účelem.


http://www.zlatyretriever.cz/images/fotky/psi.jpg
http://www.celysvet.cz/krasne-fotky/120/psi/psi-226.jpg

http://www.celysvet.cz/foto/tazni-psi_2.jpghttp://www.celysvet.cz/krasne-fotky/120/psi/psi-224.jpghttp://www.muzeum.myto.cz/archiv/img/psi05.jpg
http://www.cz-pes.cz/gallery/obr_1193595391-pejci.jpg
http://www.pc-guru.cz/blog/psi-kalendar/psi-kalendar-3.jpg

http://www.braunstein.cz/pics/2000/2000_03_050_Kb_Dasenka_Asta.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katka Katka | 5. února 2010 v 13:10 | Reagovat

Máš to tady dobré

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama